SpravbytKomfort

KOMFORTNÉ BÝVANIE
S NAMI
SPRÁVA BYTOV, VÝROBA A DODÁVKA TEPLA A
TEPLEJ ÚŽITKOVEJ VODY, FACILITY MANAŽMENT

Informácie spoločnosti ČEZ

ČEZ oznámil úpravu stratégie, ktorá sa tyká možného odchodu z Balkánu či niektorých aktivít v Poľsku. Netyká sa to však segmentu moderných energetických služieb ESCO (energetické úspory, inštalácie moderných ekologických zdrojov, fotovoltaiky, ekologické teplárenstvo), a práve v tomto sektore sme na Slovensku aktívni. Na Slovensku naopak plánujeme svoje aktivity posilňovať. Dôkazom je i množstvo nedávnych slovenských akvizícií spoločnosti ČEZ ESCO. Napríklad spoločnosti Spavbytkomfort a Bytkomfort v teplárenstve alebo minulý týždeň oznámený nákup väčšinového podielu vo firme e-Dome, ktorá poskytuje energetický manažment a projekty energetických úspor. (https://www.cezesco.sk/sk/o-nas/co-sa-deje) Spoločnosť Spravbytkomfort, a.s. Prešov je pre naše pôsobenie na Slovensku kľúčová, žiadne zmeny vo vlastníctve neplánujeme, naopak sa venujeme ich ďalšiemu rozvoju. Tohto roku spoločnosť Spravbytkomfort plánuje niekoľko významných akcií, jedná sa o rekonštrukciu rozvodov či o výmenu kotla na CK Jazdecká.

4. ČEZ CHCE PREDAŤ ZAHRANIČNÉ FIRMY, ALE SPRAVBYTKOMFORT V PREŠOVE JE PRE NICH KĽÚČOVÝ
[30.05.2019; Prešovský večerník; Spravodajstvo; s. 3; Ana Košuthová]

Snaha spoločnosti ČEZ o vybudovanie veľkej stredoeurópskej energetickej skupiny sa končí. Česká spoločnosť mení stratégiu. Postupne sa chce zbaviť takmer všetkých svojich firiem v zahraničí, ktoré v posledných pätnástich rokoch nakúpila. V rozhovore pre české Hospodárske noviny (HN) to povedal generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš. Netýka sa to však Slovenska.
Koncom minulého roka spoločnosť ČEZ ESCO získala vo firme Spravbytkomfort, a.s. Prešov majoritný podiel. Konkrétne 55 percent akcií, zvyšných 45 percent ostalo vo vlastníctve mesta Prešov. Spoločnosť Spravbytkomfort je hlavným výrobcom a dodávateľom tepla v Prešove, prevádzkuje tri centrálne kotolne a 43 blokových kotolní. Na vykurovanie používala ekologicky šetrné palivá, teda biomasu a plyn. Teplo dodávala do 23 000 bytových jednotiek a 90 verejných budov. Zaujímalo nás preto, či sa nová stratégia dotkne aj Prešova. „Nová stratégia sa netýka segmentu moderných energetických služieb ESCO, čo znamená energetické úspory, inštalácie moderných ekologických zdrojov, fotovoltaiky a ekologického teplárenstva a práve v tomto sektore sme na Slovensku aktívni. Naopak, svoje aktivity chceme na Slovensku posilňovať, “ reagoval na naše otázky hovorca ČEZ Roman Gazdík. Dodal, že spoločnosť Spravbytkomfort je pre ich pôsobenie na Slovensku kľúčová. Neplánujú žiadne zmeny vo vlastníckych vzťahoch, naopak budú sa venovať ďalšiemu rozvoju. „Tento rok spoločnosť plánuje niekoľko významných akcií. Jednou z nich je napríklad rekonštrukcia primárnych vykurovacích okruhov a výmena kotla v centrálnej kotolni na Jazdeckej ulici, “ konkretizoval plány hovorca Gazdík. Podľa našich informácií k rekonštrukcii dôjde v lete aj v centrálnej kotolni na Sekčove.
Vstúpili do ďalšej slovenskej firmy
Záujem ČEZ ESCO o Slovensko potvrdzujú aj niektoré akvizície z posledných týždňov. Ide napríklad o kúpu väčšinového podielu vo firme e-Dom, ktorá poskytuje energetický manažment a projekty energetických úspor. Medzi jej zákazníkov patria firmy, obce, nemocnice, divadlá, obchodné centrá i priemyselné a administratívne areály.
Zbavia sa firiem na Balkáne
Podľa generálneho riaditeľa ČEZ Daniela Beneša, dôvodom sťahovania sa zo zahraničia je aj fakt, že najmä v balkánskych krajinách nebol biznis pre ČEZ príliš výnosný. Expanzia tam firmu stála vyše 70 miliárd českých korún (2,71 miliardy eur), na dividendách sa jej však vrátilo len niečo vyše 20 miliárd korún. ČEZ sa zbaví nielen všetkých svojich firiem v Bulharsku, kde už predaj približne pred rokom spustil, ale aj podnikov v Turecku a v Rumunsku vrátane veľkého veterného parku. „Premýšľame nad tým, že by sme v rámci znižovania emisií CO2 v skupine odišli aj z Poľska, kde máme dve uhoľné elektrárne, “ povedal pre české Hospodárske noviny. Firma plánuje z predaja zahraničných podnikov získať desiatky miliárd Kč. Peniaze použije hlavne na výstavbu nových obnoviteľných zdrojov, modernizáciu distribučnej siete a prípadnú výstavbu nových jadrových blokov. Otázkou je, čo ČEZ urobí so svojím biznisom vo Francúzsku a Nemecku. V oboch krajinách firma v posledných rokoch nakúpila veterné parky a nové tam stavia. „Určite chceme všetky projekty dotiahnuť do konca, a potom sa budeme zamýšľať nad tým, čo ďalej, “ podotkol šéf spoločnosti. V Nemecku ČEZ chce už poskytovať len energetické služby firmám. Posilňovanie v západnej Európe bolo pritom ešte pred dvoma rokmi jedným z pilierov stratégie koncernu. Novú koncepciu spojenú s odpredajom zahraničného majetku bude v júni schvaľovať valné zhromaždenie. Hlavné slovo bude mať štát, ktorý v ČEZ vlastní takmer 70 percent akcií. Anna Košuthová

 
 

Reklama

Adresa

Spravbytkomfort, a.s. Prešov
Volgogradská 88
080 01 Prešov

 

Kontakty

Zákaznícka linka:
(051) 7567 777
Informátor:
(051) 7567 701
Havarijná služba:
(051) 7567 601, 0908 021 322
E-mail:
info@spravbytkomfort.sk
 

Stránkové dni

pondelok
8:00 - 16:30
utorok
8:00 - 12:00
streda
8:00 - 16:30
štvrtok
8:00 - 16:30
piatok
8:00 - 12:00
 
Design & engine by Vádium - IT s.r.o. 2011 | Powered by Tesmur:CMS | RSS