SpravbytKomfort

KOMFORTNÉ BÝVANIE
S NAMI
SPRÁVA BYTOV, VÝROBA A DODÁVKA TEPLA A
TEPLEJ ÚŽITKOVEJ VODY, FACILITY MANAŽMENT

Podľa analýz môže väčšina ľudí očakávať preplatky za teplo 26. január 2007

26. januára 2007
Podľa analýz môže väčšina ľudí očakávať preplatky za teplo
Vývoj počasia v posledných mesiacoch minulého roka naznačuje, že odberatelia tepla z centrálnych zdrojov vykurovania môžu očakávať v minuloročnom vyúčtovaní preplatky za odber tepelnej energie.
Ako informoval denník Pravda domácnosti zvyčajne spotrebujú na jeseň asi 38 percent z celkového ročného odberu tepla. Tento rok je podiel podľa predsedu Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslava Obšívaného výrazne nižší. Rodiny by mali dostať preplatky, aj keď plyn zdražel od novembra o 4,3 percenta a výrobcovia tepla išlo od októbra hore s cenami asi o päť percent.

"To, že niektorí výrobcovia tepla v októbri zdražovali, nie je podstatné. Dodávky sa aj tak zúčtujú podľa skutočných nákladov," dodáva Obšívaný.
Preplatky by mohli byť ešte výraznejšie, ak by sa nezdražovalo. Vyššie ceny plynu a tepla schválil regulačný úrad po tom, čo ropa, ktorá cez deväťmesačné priemery ovplyvňuje ceny plynu, dosiahla v auguste historické maximum. Odvtedy však ceny ropy klesajú, čo sa už prejavuje na cenách plynu pre teplárne, ktorým SPP mení ceny každý mesiac.
V novembri platili väčšie teplárne za kubík plynu mierne nad desať korún, čo bolo v porovnaní s októbrom menej asi o desať halierov. Celkovo teplejší rok by nemal ovplyvniť zisky teplárov, ktorým regulačný úrad umožňuje dosahovať zisk 25 korún z každého objednaného gigajoulu. Teplejšia jeseň však zníži výnosy plynárom, ktorí zúčtovávajú dodávky domácnostiam raz ročne podľa cyklu, do ktorého sú zaradené.
Rodiny cez rok platia za teplo a plyn podľa odhadovanej spotreby a cien. Priemerná cena tepla pre bytové domy bola na začiatku roka 620 korún za gigajoul a v októbri vzrástla na 650 Sk/GJ. Regulačný úrad počíta so zachovaním tejto priemernej ceny aj na rok 2007.
Vplyv teplej jesene na účty za teplo za rok 2006

 Modelový príklad Východiská Štvorčlenná rodina v 3-izbovom byte spotrebuje za rok asi 40 gigajoulov tepla, z toho 30 GJ na kúrenie a 10 GJ na ohrev teplej vody. Správca nakúpil na rok 2006 od výrobcu teplo za plánovanú cenu 620 Sk/GJ.
Rodina tak mala za celý rok minúť teplo za 25-tisíc Sk. Správca stanovil rodine mesačnú zálohu za teplo 2100 Sk. Priebeh rola Extrémne januárové mrazy naznačovali nedoplatky. Marec a apríl však boli slabšie. Celú teplú jeseň sa len prikurovalo. Výrobca tepla tak za celý rok nakúpil výrazne menej plynu ako plánoval. SPP však po zdražení ropy zvýšil výrobcovi tepla ceny plynu a tak cena tepla od októbra stúpla na 650 Sk/GJ. Správca však rodine zálohy za teplo nemenil. Zúčtovanie Rodina na zálohách za teplo zaplatila 25-tisíc Sk.
Do septembra spotrebovala štandardne 25 GJ za 620 Sk/GJ, teda teplo za 15 500 Sk. Od októbra do decembra však rodina minula len 13 GJ, za ktoré pri cene 650 Sk/GJ zaplatí 8500 Sk. Spolu tak rodinu teplo za celý rok vyjde 24-tisíc Sk.
Správca najprv zúčtuje zálohy a dodávky s výrobcom tepla. V máji 2007 správca vráti rodine tisíc korún.

Ceny tepla sa výrazne nezmenia (sd) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví odhaduje, že ceny tepla sa v tomto roku v priemere nezmenia. Teda podobne ako za elektrinu, domácnosti si ani za teplo nepriplatia. Ceny plynu naopak od januára zaznamenali mierny pokles. 92 teplárenských spoločností zvýšilo od októbra cenu za teplo v priemere o 5 až 6 percent pre rekordné ceny ropy počas tohto roka. Ostatných vyše tristo výrobcov ceny nezmenilo, pretože ceny ropy neskôr klesli. Od nového roka chce väčšina teplárov ceny upraviť.
,,U tých dodávateľov tepla, ktorí zvýšili v priebehu 4. kvartálu minulého roku ceny, sa pre rok 2007 ceny tepla znížia. U tých, ktorí nepožiadali o zvýšenie cien tepla, budú ceny pre budúci rok mierne vyššie," uviedol predseda regulačného úradu Karol Dvořák.
Úrad podľa jeho slov už vydal cenové rozhodnutia všetkým teplárenským spoločnostiam.
"Zásadne možno povedať, že priemerné ceny tepla pre budúci rok zostávajú približne na tej istej úrovni," dodal Dvořák.
Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla sa fixná zložka ceny za teplo zvýši, no pre pokles odberu tepla napríklad pomocou zatepľovania a ďalších opatrení to domácnosti nepocítia. "Medziročne klesá odber tepla približne o 8 až 10%. Celkové platby našich zákazníkov, odberateľov, tak nemusia narásť ani pri miernom zvýšení cien," uviedol predseda zvúzu Miroslav Obšívaný.

 
| 2007 | |  

Napísali o nás

Reklama

Adresa

Spravbytkomfort, a.s. Prešov
Volgogradská 88
080 01 Prešov

 

Kontakty

Zákaznícka linka:
(051) 7567 777
Informátor:
(051) 7567 701
Havarijná služba:
(051) 7567 601, 0908 021 322
E-mail:
info@spravbytkomfort.sk
 

Stránkové dni

pondelok
8:00 - 16:30
utorok
8:00 - 12:00
streda
8:00 - 16:30
štvrtok
8:00 - 16:30
piatok
8:00 - 12:00
 
Design & engine by Vádium - IT s.r.o. 2011 | Powered by Tesmur:CMS | RSS